Druk offsetowy i cyfrowy – porównanie i różnice

Pytanie zadawane często przez wielu. W naszej zakładce „Oferta” można znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Tutaj zastanowimy się nad zagadnieniem, z czysto ekonomicznym z punktu widzenia właściciela drukarni.

Choć druk offsetowy na rozwiniętych rynkach światowych nadal stanowi znaczną część produkcji, to jednak gwałtownie spada jego udział na rzecz druku cyfrowego. Należy również zauważyć, że czynniki powodujące „zostawienie” zlecenia u wykonawcy są uszeregowane w kolejności: cena, termin realizacji, jakość. Nie trzeba zapewne nikogo przekonywać, że w zakresie nakładów małych, a nawet średnich cyfra już obecnie stwarza możliwości dla offsetu nieosiągalne. Nowe inwestycje na rynkach rozwiniętych wiążą się również najczęściej z zakupami technologii druku cyfrowego.

Popularność druku cyfrowego wynika z faktu, że jest on bardziej efektywnym sposobem produkcji niskonakładowej. Powoduje to przede wszystkim fakt optymalizacji kosztów przy małych nakładach i redukcji kosztów ich magazynowania. Dodatkowo organizacja drukarni cyfrowej powoduje możliwość oferowania usług nie związanych bezpośrednio z procesem druku tj. projektowania graficznego, projektowania stron internetowych, opracowań dot. prezentacji multimedialnej i marketingu internetowego.

Jak więc zacząć i jak się zatem za to zabrać. Z naszego punktu widzenia, a zaczęliśmy się w to „bawić” w roku 2005, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie pewnej wiedzy technicznej w tym zakresie składającej się z elementów wiedzy informatycznej, wiedzy o podstawowych elementach procesu drukowania i druku cyfrowego, znajomość podstawowych programów graficznych, ripów, impozycji jak również pozostałych procesów i zagadnień poligraficznych jak chociażby obróbki introligatorskiej. Można również zacząć wyłącznie z wiedzą ogólną, zatrudniając odpowiednich fachowców.

Ważnym czynnikiem jest odpowiedź na pytanie, czy zamierzamy rozszerzać o wsparcie drukiem cyfrowym posiadanej techniki offsetowej, co generalnie początkowo jest zalecane.
Inną kwestię stanowi dobór odpowiednich maszyn do przewidywanego zakresu działań. Z całego ich szeregu, najbardziej obecnie rozpowszechnione wydają się rozwiązania Koniki Minolty (Develop, Oce), w następnej kolejności Rank Xerox. Należy również wymienić szereg rozwiązań droższych, jak maszyny drukujące farbą graficzną HP Indigo, KBA Karat oraz mniej popularnych firm jak Ricoh, Sharp itp. W tym przypadku należy oprzeć się na wyliczeniach przełożenia możliwości zakupowych na jakościowo ilościowe. Dodatkowym zagadnieniem jest zorganizowanie zaopatrzenia w podstawowe materiały do druku cyfrowego jak papier, tonery podstawowe materiały eksploatacyjne oraz zapewnienie obsługi serwisowej.

MS

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania Druk offsetowy i cyfrowy – porównanie i różnice została wyłączona